Bel Soğukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kişilerde özellikle ortaya çıkabilecek olan bel soğukluğu merak edilen hastalıklar arasında yer almaktadır.

Bel Soğukluğu Nedir

Cinsel yolla bulaşmakta olan bel soğukluğu nedir? Hastalığa karşı önlem almak isteyenler için özellikle iyi geceler konular arasında bulunmaktadır. Cinsel ilişki sırasında özellikle deride bulunan taze losyonların sızıntılarıyla ya da vajina salgısı veya meni gibi özellikle vücut sıvılarıyla bulaşmaktadır.

Hastalığın bulaşma yöntemlerinden bir diğeri ise anneden bebeğe geçiş yolu olmaktadır. Özellikle anne karnındaki bebek mikrobu kaparak doğabileceği gibi doğum sırasında da doğum kanalı içerisinde bulunan mikrobu kapabilir. Bel soğukluğu özellikle kan transfüzyonu sırasında da bulaşabilir.

Ancak bu durum çok nadir görülmektedir. Pek çok farklı şekilde bulaşması söz konusu olmaktadır. Özellikle kişilerin bu konuda daha dikkatli hareket etmesi önemlidir.

Bel Soğukluğu Kimlerde Olur?

Cinsel temasla bulaşmakta olan bel soğukluğu kimlerde görülür? Gerekli önlemleri almak isteyenlerin özellikle merak ettiği konulardan biridir. Çok görülen kişiler şu gruplarda yer almaktadır;

  • Hastalığı taşıyan kişiler ile cinsel ilişkide bulunanlar,
  • Çok sayıda farklı cinsel partneri olanlar,
  • Korumasız bir şekilde cinsel ilişkiye girenler,
  • Farklı cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahip olan kişiler,
  • Sifilis lezyonlarına dokunan kişilerdir.

Bel Soğukluğu Belirtileri

Hastalığın yaklaşık olarak 21 gün kuluçka süresi bulunmaktadır. Dört ayrı evrede seyretmektedir. Bu nedenle özellikle bel soğukluğu belirtileri her evrede farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Birinci evrede hastalığın bulaşması durumunda genital bölgede çok sayıda lezyon ortaya çıkmaktadır.

İkinci evde primer sifilizden aylarca sonra ortaya çıkmaktadır. Bu evrede vücutta pembe veya kırmızı renkte döküntüler görülebilir. Üçüncü evre sessiz devam etmektedir. Son evrede ise enfeksiyonlar aylar ya da yıllar sonra ortaya çıkmaya başlar. Bu evrede iç organlara zarar veren enfeksiyonlar oluşmaktadır.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Tedavi uygulanabilmesi için öncelikle teşhisin konulması gerekir. Yapılacak olan kan testleri sayesinde hastalık kolayca anlaşılabilir. Daha sonrasında ilaç tedavisine başlamaktadır. Erken evrede özellikle hastalığın teşhis edilmesi uygulanacak olan tedavinin daha etkili olmasını sağlamaktadır. Penisilin temel ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu hastalıkta özellikle kullanımı sağlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir