Profesyonel CV Hazırlama Teknikleri, CV nasıl hazırlanır?

Genellikle iş başvurularında kullanılan CV yada özgeçmiş, iş vereni etkilemenin ilk adımı olduğundan etkili ve profesyonel bir CV hazırlamak önemlidir. Peki, etkili CV nasıl hazırlanır? Profesyonel CV nasıl hazırlanır? CV’ye hangi bilgiler yazılmalıdır? CV örnekleri…

Özgeçmiş ya da CV hazırlamak yeni mezunlar ya da iş arayanlar için çok zahmetli bir hâl alabiliyor. Kişilerin kendilerini, yeteneklerini ve potansiyellerini tanıtmayı amaçladıkları CV, iş verenle ilk temas anlamına geldiğinden önem arz etmektedir. Özgeçmişiyle iş veren üzerinde olumlu etki bırakan kişinin görüşmeye çağrılma olasılığı artmaktadır. Peki, etkili CV nasıl hazırlanır? Profesyonel CV nasıl hazırlanır? CV’ye hangi bilgiler yazılmalıdır? CV örnekleri…

Profesyonel CV nasıl hazırlanır

ETKİLİ VE PROFESYONEL CV NASIL HAZIRLANIR?

Etkili bir özgeçmiş (CV) hazırlamanın ilk formülü kendinizi iyi tanımanız ve hedeflerinizi isabetli belirlemenizdir. Her şeyden önemlisi gerçekçi olmak esastır. Yanı sıra, başvuracağınız işe uygun bir CV hazırlamak gerekir. Bu da başvuracağınız pozisyonu ve kurumu da iyi tanımanız anlamına gelmektedir. Pozisyonun gerektirdiği özellikler tespit edildikten sonra kendinizde o özelliklerin ne kadarı mevcut, onu iyi değerlendirin. Ardından kurumun ilgileri, hedefleri ve beklentileri de ihmal edilmemelidir. Her kurum, birlikte uzun süre çalışabileceği elemanları bünyesine katmak isteyecektir. Dolayısıyla okurumun değerler dünyasıyla sizinkinin uyumlu olması elzemdir. Unutmayın, siz ne umuyorsunuz, başvurduğunuz kurum ne umuyor? Bu soruları içinizde cevaplandırın. Tabi, bunlar daha genelgeçer ilkeler. Bir de CV’nizde mutlaka yer alması gereken temel bilgiler mevcut. Peki, CV’nın olmazsa olmazları nedir? Özgeçmiş nasıl hazırlanır?

 • Kişisel bilgiler: Ad-Soyad, doğum tarihi, telefon, mail adresi, açık adres, medeni hâl, erkekler için askerlik bilgisi ve sürücü belgesi bu kısımda yer alır. Ayrıca burada fotoğrafınız da yer almalıdır. CV’ye vesikalık fotoğraf konmaz. 

 • Eğitim bilgileri: Genelde üniversiteden itibaren yazılır. Ancak meşhur bir liseden mezunsanız, lise mezuniyetinizi de yazabilirsiniz. Mezun olduğunuz eğitim kurumları kronolojik olarak yazılır. En son mezun olduğunuz kurumdan geçmişe doğru sıralamalısınız.

 • İş ve staj deneyimleri: Başvuracağınız pozisyonla dolaylı da olsa alakalı olan deneyimlerinize yer vermelisiniz. Deneyimler de tıpkı eğitim bilgilerinde olduğu gibi ters kronolojik şekilde sıralanmalıdır.

 • Eğitim ve sertifikalar: Aldığınız kurslar, okul harici eğitimler ve sertifika programlarından bahsettiğiniz bölümdür. Eğitimin başlangıç ve bitiş tarihleri ve eğitmenin adı gibi detaylar da yazılmalıdır.

 • Yabancı dil becerileri: Okuma, konuşma ve yazma becerileri ayrı ayrı değerlendirilerek yazılır. Yabancı dil sınav puanınız varsa mutlaka eklemelisiniz.

 • Referanslar: Başvurduğunuz pozisyonla bağlantılı referanslar çok daha etkili olacaktır. Referansların ismi, çalıştığı kurum ve iletişim bilgilerine mutlaka yer verilmelidir.

ÖN YAZI NEDİR VE NASIL YAZILIR?

Ön yazı, özgeçmişin önüne eklenen ve kişinin pozisyona ilgisini ve pozisyonla uyumunu vurgulayan ortalama yarım sayfa – bir sayfa uzunluğunda bir yazıdır. Ön yazı giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır ve ön yazıda şu sorulara cevap verilmelidir:

 1. Ben kimim ve kişisel özelliklerimin, aldığım eğitimlerin bu işle alakası ve uyumu nedir?

 2. Bu pozisyonla neden ilgileniyorum? Bu pozisyona neden başvuruyorum?

 3. İş hayatından beklentilerim ve hedeflerim neler?

 4. Sonuç paragrafında teşekkür ve sonraki süreçte nasıl iletişim kurulacağı ile kısa bilgilendirme.

Etkili CV nasıl hazırlanır

CV / ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMANIN PÜF NOKTALARI

 • Uzun ve tekrarlanan ifadelerden kaçının.

 • Abartılı cümlelere yer vermeyin, gerçekçi olmak esastır.

 • Sofistike yazı tipleri tercih etmeyin. Genelde Times News Roman ya da Arial tarzı yazı tipleri ve 12 punto idealdir.

 • Yazım kuralları ve noktalama işaretlerine dikkat edin.

 • Ciddiyetten uzak ifadeler kullanmayın.

 • Kısaltma kullanmamaya özen gösterin.

 • Kesinlikle yalan ya da yanlış bilgi vermeyin.

 • Özgeçmişinizi üçüncü tekil şahıs ağzıyla ya da edilgen cümle yapısıyla yazın. Ancak ön yazı ben diliyle yazılır.

 • Ters kronoloji uygulayın.

 • Yaptığınız işleri küçümsemeyin ama abartmayın da.

 • Öz ve anlaşılır olmalıdır. Muğlak ifadelerden kaçının.

 • Vesikalık fotoğraf kullanmayın. Ancak fotoğrafınız ciddiyetten uzak ve boydan olmamalıdır.

CV ÖRNEKLERİ – İDEAL CV ÖRNEĞİ

cv örneği

cv nasıl hazırlanır

cv püf noktaları

etkili cv örneği

CV NEDİR? CV AÇILIMI NE?

Genellikle iş başvurularında kullanılan CV, kişilerin potansiyelleri ve yeteneklerinden bahsettiği, kendisini muhatabına tanıtmayı amaçlayan yazılı belgedir. CV, Latince hayatın gidişatı anlamına gelen curriculum vitae tamlamasının kısaltılmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir