Biz de Öğrenelim: Istakoz Nasıl Yenir? Istakozun Yanında Ne İçilir?

AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı’nın yat kulübünden ıstakozlu paylaşım yapması gündemde herkesin dikkatini çekti bildiğiniz gibi. Fatih Altaylı’nın bu duruma tepki vermesinin üzerine ıstakozun nasıl yeneceği, yanında ne içileceği merak edilmeye başlandı. Gelin birlikte bakalım ıstakoz nasıl yenirmiş…

AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı gündemde yat kulübünden paylaştığı fotoğrafla yer edindi.

‘Monaco Yat Kulübü’nde ıstakoz’ görselinin ardından herkes bu durumu konuşmaya başladı. Pek çok kesimden bu fotoğrafın ardından eleştiriler gelmeye başladı.

Fatih Altaylı da bu isimlerden bir tanesiydi. Şebnem Bursalı’nın ıstakoz paylaşımına iğneleyici bir yorumda bulundu.

‘Benim hâlâ merak ettiğim ise bunun yanında hangi şarabı içtikleridir. Öyle ya, bu ıstakoz öyle kuru kuru yenmez.’

Peki ıstakoz nasıl yenir?

Istakoz kabuklu deniz ürünlerinin en kıymetlisi denilebilir. Özellikle yakın zamanda ‘elit’ bir zevke hitap ettiğini söylemek yanlış olmaz. Yemek haline getirilmeden önce kesinlikle sıcak suda haşlanması gerekmektedir. Daha sonra fırında ya da ızgarada pişirilir. Kabuğunun içinden çıkarılan et salata, mantı ve daha başka şekillerde değerlendirilebilir.

Tabii bunun bir de ayıklaması var.

Pişen ıstakozun kuyruğuna basılarak kırılır. Et kabuğun içinden çekerek çıkarılır. Istakozun karnında ve kıskaçlarında bulunan etler de makasla kesilerek ayıklanır.

Peki ıstakozun yanında ne içilir?

Önerilere göre kabuklu deniz ürünlerinin yanında beyaz şarap önerilir. Meyvemsi tat ve asidite ile birlikte ıstakozun iyotlu lezzetinin ön plana çıkacağı söylenir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir