Bayramdan Sonra Bankamatiklerde Yeni Dönem: Bazı Paralara Artık Verilmeyecek

Türkiye’deki yüksek enflasyon sebebiyle mevcut banknotlar ihtiyaçları karşılamakta zorlanıyor. Bankalar da artık ATM’lerde 5, 10 ve 20 liralık banknotlara yer vermemeye başladı. Bayramdan sonra birçok bankanın ATM’sinden sadece 50, 100 ve 200 lira çekilebilecek.

Bankaların, bayramdan sonra ATM’lerde ciddi bir değişiklik yapacağı iddia edildi.

Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu’nun açıklamalarına göre, bankaların ATM slotlarında 10 ve 20 TL’lik banknotlar yerine daha büyük değere sahip 200 TL’lik banknotları tercih etmeye başlaması bu değişikliğin en net göstergesi.

Babuşçu’nun ifadelerine göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son dönemde bastığı her 5 yeni banknottan 4’ü 200 TL değerinde. Bu durum, ATM’lerin para çekme ve yatırma işlemlerinde kullanılan banknot çeşitliliğini de etkiledi.

Yüksek enflasyon ve artan hayat maliyetleri nedeniyle, 200 liralık banknotların kullanımının artması, bankaları 10 ve 20 TL’lik banknotları ATM’lerde yer vermeme kararı almaya itti.

Bankaların bu yeni uygulaması, bayram sonrasında Türkiye’nin dört bir yanındaki ATM’lere yayılacak. Böylece, vatandaşlar artık ATM’lerden 10 ve 20 TL yerine, 50, 100 ve 200 TL’lik banknotlar çekebilecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir