Ahmet Şık’tan Bir Garip Seçim Değerlendirmesi: ‘Seçmen Bizi Eğlenilecek, CHP’yi Evlenilecek Parti Görüyor’

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, 31 Mart Yerel Seçim stratejilerini ve seçmenin oy verme refleksini değerlendirdi. TİP’in CHP seçmenindeki karşılığıyla ilgili konuşan Şık, ‘CHP’li seçmen bizi eğlenilecek, CHP’yi evlenilecek parti olarak görüyor’ dedi. 

Kaynak: T24-Cansu Çamlıbel

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, T24’den gazeteci Cansu Çamlıbel’e seçim dönemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gezi Parkı’nda gerçekleştirilen görüşmede Şık’a seçim döneminde parti içerisinde yaşanan gelişmeler, TİP ve CHP’nin seçim sonuçları gibi sorular yöneltildi.

Cansu Çamlıbel’in ‘Şu an için ulusal düzeydeki anketlerde 2023’teki oy oranınızı koruyor gözükebilirsiniz ancak şimdi bu denklemde CHP eğer gerçek bir merkez parti gibi konumlandırmayı başarırsa sizin kendi kitlenizi büyütme ihtimaliniz azalmaz mı?’ sorusunu yanıtlayan Şık, ‘CHP’li seçmen bizi eğlenilecek, CHP’yi evlenilecek parti olarak görüyor’ dedi.

Şık’ın açıklamasının ilgili bölümü: 

‘Bu bir ihtimal. Şimdi burada şöyle bir sıkıntı var. Türkiye İşçi Partisi’nin yurttaş nezdinde popüler klan çekim merkezi haline getiren şey şuydu; 2023 seçimlerine giderken toplumda bir umut ışığı vardı ve iktidarın zayıfladığına dönük emareler vardı. Türkiye İşçi Partisi’nin sırtında yumurta küfesi yoktu ve müdanasız bir şekilde konuşabiliyordu. Diğer arkadaşlarımızın yapılarının zaafları ve yumurta küfeleri var. Anlaşılabilir şeylerden bahsediyorum, suçlayıcı bir şey değil. Bizim müdanasız olma halimiz ve yurttaşın duygusuna tercüman olma halimiz, tam da muhalefetin sadece parlamento çatısı altında sıkıştığı ve siyasi yolların hiçbir şekilde toplumsallaşamadığı bir yerde Türkiye İşçi Partisi’nin önünü açtı. 2023 seçimlerinden sonra bir çalışma yaptırdık ve ortaya çıktı ki; Türkiye İşçi Partisi’nin aldığı oyların yüzde 55’i daha önce CHP’ye oy vermiş seçmenlerden geliyor.

Yani CHP’liler nezdinde halimiz şu. Şimdi sokakta bizi durduruyorlar, fotoğraf çekiyorlar, sarılıyorlar, öpüyorlar, ne kadar sevdiklerinden bahsediyorlar. Ama çoğunluğu seçim günü oyunu vermiyor. Türkiye İşçi Partisi eğlenilecek, CHP evlenilecek parti. Öyle görüyorlar. Geçen sene seçimlerden sonra bize oy vermedikleri için çok pişman olduklarını söyleyen ciddi bir kitle var. Bu denklem böyle devam ederse, TİP’in büyüme potansiyele devam eder.

Ama dediğim gibi son genel seçim başka bir dinamik ortaya çıkardı. Bir kere parlamento partilerin kendini büyüteceği bir alan olmaktan çok uzaklaşmıştı. Şimdi parlamento çatısı yeniden önem kazanacak. Bu çeşitli partileri kuvvetlendirebilir ya da zayıflatabilir. Ama CHP’nin aldığı tutuma teveccüh edecek yurttaşlar mevzusu elbette muhalefet bloğundaki tüm partiler için risk barındırıyor.’

‘CHP’nin büyümesinden rahatsız olur musunuz parti olarak?’

‘Ben olmam. Hele ki böyle bir karanlık yaşarken. Ama benim için doğru tutum düzenle herhangi bir sorunu olmayan partilerin değil, düzeni alternatif olma iddiası taşıyan partilerin yapıların büyümesi. Sadece Türkiye İşçi Partisi’nden bahsetmiyorum, parlamento içinde ve dışındaki tüm yapılardan bahsediyorum. Çünkü Türkiye’de var olan bu kadim sorunların çözümü gerçekten sosyalist siyasetten geçiyor. Biz bunun böyle olduğunu da Samandağ üzerinde insanlara kanıtlayacağız.’

Ahmet Şık’ın ‘Türkiye İşçi Partisi eğlenilecek, CHP evlenilecek parti’ ifadelerine sosyal medyada yorumlar gecikmedi. 👇

Yorum yapın