ABD Medyası Saldırı İçin Tarih Vermişti: Birçok Ülkeden Uyarılar Yapıldı

Beyaz Saray’dan İran’ın İsrail’e yönelik muhtemel saldırısının “yakın bir zamanda gerçekleşeceği” duyurulması sonrası uyarılar peş peşe gelmeye başladı. İran’ın beklenen saldırısı nedeniyle ülkelerden art arda gelen ‘Orta Doğu’ya gitmeyin’ uyarıları arttı.

ABD medyası, İran’ın en geç cumartesi akşamına kadar İsrail’e misilleme yapacağını yazdı. ABD Başkanı Biden, düzenlediği basın toplantısında İran’ı İsrail’e saldırmaması konusunda uyardı. “İran başarılı olmayacak” diyen Biden, “Biz kendimizi İsrail’in savunmasına adadık. İsrail’i destekleyeceğiz” demişti.

İtalya Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Orta Doğu’ya yönelik zorunlu olmayan seyahatlerden kaçınmaları çağrısı yaptı. İtalyan Rainews24 kanalının bakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, dün akşam geç saatlerde Tel Aviv, Beyrut ve Tahran’daki İtalyan büyükelçileri ve Kudüs’teki İtalyan konsolosuyla bölgedeki gergin durumla ilgili acil durum planlarını değerlendirmek üzere bir dizi video konferans ve telefon görüşmesi yaptı.

Bu görüşmeler neticesinde, Dışişleri Bakanlığı, İtalyan vatandaşlarına bölgeye zorunlu olmayan seyahatlerden kaçınmaları çağrısı yaparak, yerleşik vatandaşlarına da konumlarını güncelleme tavsiyesinde bulundu.

Kanada da, vatandaşlarını “yüksek saldırı riski” nedeniyle İsrail ve Batı Şeria’ya seyahat etmemeleri hususunda uyardı. Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Twitter (X) hesabından İsrail’e ilişkin seyahat uyarısı yaptı. Bölgeye yönelik saldırı riskinin arttığını ve durumun istikrarsızlaştığını belirten Joly, vatandaşlarının İsrail ve Batı Şeria’ya “tüm seyahatlerden kaçınması” uyarısında bulundu. Joly, Kanadalıların bölgeden sivil araçlar kullanarak ayrılmalarını tavsiye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir